VideoNur
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Takva ve amel-i sâlih esaslarını düşündüm. Günahlar. İffetli bir gün KL.148 19.3.2019

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Bediüzzaman - Kategori: Prf. Dr. Şener DİLEK
20 İzlenme

Açıklama

Risale-i Nur Külliyatı - Bediüzzaman Said Nursi
Açıklayan : Prof. Dr. Şener Dilek
Kayıt tarihi: 19.3.2019 , Yer: İstanbul, Kurtköy, Hamidiye Vakfı

* akıllı telefonlar
* \"... onlar yanlız kaldıkları zaman günaha girerler\" hadis
* hali ve hakiki iihlas. yanlız kaldığın zaman
* üç ay okudu barajı doldurdu, antalyaya gitti iki kapağı açtı üçayda doldurduğunu üç saatte boşalttı
* telefon ve internetin belasından kendini koruyan bu asrın bedir arslanları gibidir
* islam bizden imandan sonra ittika istiyor
* seyda sen 3ay biz 3* sene okuduk bunun sırrı nedir? ... ittika ve takvadır
* ruhun kirlenmesi
* günahlar meleke haline gelse, malumatı artıyor hidayeti artmıyor
* üniversiteye giden genç takva niyetiyle gözüne sahip olsa..
* imanın kuvveti lakaytlığa, ibadetin iştiyakı sefahate hakim olması -Lemalar
* namaz insanı kötülüklerden korur
* yecuc ve mecücten daha müthiş olarak ahlakta ve hayatta zulmetli bir anarşilik zulumlü bir dinsizlik sefada ve ifsada başlıyor
* ben eğer deccale yetişmiş olsaydım delil ve hikmetle delil ve hüccetle..

-- OKUNAN BÖLÜM --

(Bu mektub gayet ehemmiyetlidir)

Aziz, sıddık kardeşlerim!

Bugünlerde Kur\'an-ı Hakîm\'in nazarında imandan sonra en ziyade esas tutulan takva ve amel-i sâlih esaslarını düşündüm. Takva, menhiyattan ve günahlardan içtinab etmek; ve amel-i sâlih, emir dairesinde hareket ve hayrat kazanmaktır. Her zaman def\'-i şer, celb-i nef\'a racih olmakla beraber; bu tahribat ve sefahet ve cazibedar hevesat zamanında bu takva olan def\'-i mefasid ve terk-i kebair üss-ül esas olup, büyük bir rüchaniyet kesbetmiş.

Bu zamanda tahribat ve menfî cereyan dehşetlendiği için, takva bu tahribata karşı en büyük esastır. Farzlarını yapan, kebireleri işlemeyen, kurtulur. Böyle kebair-i azîme içinde amel-i sâlihin ihlasla muvaffakıyeti pek azdır. Hem az bir amel-i sâlih, bu ağır şerait içinde çok hükmündedir.

Hem takva içinde bir nevi amel-i sâlih var. Çünki bir haramın terki vâcibdir. Bir vâcibi işlemek, çok sünnetlere mukabil sevabı var. Takva, böyle zamanlarda, binler günahın tehacümünde bir tek içtinab, az bir amelle, yüzer günah terkinde, yüzer vâcib işlenmiş oluyor. Bu ehemmiyetli nokta niyetiyle, takva nâmıyla ve günahtan kaçınmak kasdıyla, menfî ibadetten gelen ehemmiyetli a\'mal-i sâlihadır.

Risale-i Nur şakirdlerinin bu zamanda en mühim vazifeleri, tahribata ve günahlara karşı takvayı esas tutup davranmak gerektir.

Madem her dakikada, şimdiki tarz-ı hayat-ı içtimaiyede yüz günah insana karşı geliyor; elbette takva ile ve niyet-i içtinab ile yüz amel-i sâlih işlemiş hükmündedir. Malûmdur ki; bir adamın bir günde harab ettiği bir sarayı, yirmi adam yirmi günde yapamaz ve bir adamın tahribatına karşı yirmi adam çalışmak lâzım gelirken; şimdi binler tahribatçıya mukabil, Risale-i Nur gibi bir tamircinin bu derece mukavemeti ve tesiratı pek hârikadır. Eğer bu iki mütekabil kuvvetler bir seviyede olsaydı, onun tamirinde mu\'cizevari muvaffakıyet ve fütuhat görülecekti.

Ezcümle: Hayat-ı içtimaiyeyi idare eden en mühim esas olan hürmet ve merhamet gayet sarsılmış. Bazı yerlerde gayet elîm ve bîçare ihtiyarlar ve peder ve vâlideler hakkında dehşetli neticeler veriyor. Cenab-ı Hakk\'a şükür ki; Risale-i Nur bu müdhiş tahribata karşı, girdiği yerlerde mukavemet ediyor, tamir ediyor. Sedd-i Zülkarneyn\'in tahribiyle, Ye\'cüc ve Me\'cüclerin dünyayı fesada vermesi gibi; şeriat-ı Muhammediye (A.S.M.) olan sedd-i Kur\'anînin tezelzülüyle Ye\'cüc ve Me\'cüc\'den daha müdhiş olarak ahlâkta ve hayatta zulmetli bir anarşilik ve zulümlü bir dinsizlik fesada ve ifsada başlıyor.

Risale-i Nur\'un şakirdleri, böyle bir hâdisede manevî mücahedeleri, inşâallah zaman-ı Sahabedeki gibi az amelle, pek çok büyük sevab ve a\'mal-i sâlihaya medar olur.
.....

Said Nursî
Kastamonu Lahikası ( 149 )

#takava #amelisalih #haram #günah #ittika #sosyalmedya #internet #telefon #iffet #hamidiye #hamidiyevakfı

hamidiye vakfı bayram yüksel
---
#Allah #ahiret #kuran #din #iman #islam #islamiyet #islamic #müslüman #tevhid #tevhit #risale #nur #risaleinur #saidnursi #bediüzzaman #şenerdilek #şener #dilek #nursohbeti #ilim #marifet
---
Said Sait Nursî بديع الزمان سعيد النورسي Саид Нурси Said Nursi Seîd Nûrsî
---
prof. dr. prof dr profesör doktor şener dilek dılek sener abi şenerdilek senerdilek
---
risale rısale risaleinur risalei nur risale-i risaleler külliyat külliyatı
nurcu nurcular bediüzzaman bedıuzzaman said saıd nursi nursı sait saidnursi
ders sohbet konferans vaaz dershane hizmet nur sohbeti medrese abiler talebe ilim kitap kitab lahika iman kuran kur\'an islam dava Allah tevhid tevhit Muhammed Mustafa Muhammet Peygamber Peygamberimiz ahiret ispat delil felsefe bilim ilim kelam
nursohbeti nur sohbeti türkiye türk turkey turkish turk

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS