VideoNur
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Osman Bostan - Mektubat - Yirmi Dokuzuncu Mektup - Ramazan Risalesi

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Bediüzzaman - Kategori: Hidayet Mektebi Sohbetler
18 İzlenme

Açıklama

Hidayet Mektebi http://www.hidayetmektebi.com
Osman Bostan 'ın Hidayet Mektebi'nde 25.05.2017 tarihindeki Risale-i Nur Külliyatı Mektubat 'dan "Yirmi Dokuzuncu Mektup - Ramazan Risalesi" üzerine sohbeti.

Risale-i Nur Külliyatı | Mektubat | Yirmi Dokuzuncu Mektup - Ramazan Risalesi | Birinci Nükte

BİRİNCİ NÜKTE

Ramazan-ı Şerifteki savm, İslâmiyetin erkân-ı hamsesinin birincilerindendir. Hem şeâir-i İslâmiyenin âzamlarındandır.

İşte, Ramazan-ı Şerifteki orucun çok hikmetleri, hem Cenâb-ı Hakkın rububiyetine, hem insanın hayat-ı içtimaiyesine, hem hayat-ı şahsiyesine, hem nefsin terbiyesine, hem niam-ı İlâhiyenin şükrüne bakar hikmetleri var.

Cenâb-ı Hakkın rububiyeti noktasında orucun çok hikmetlerinden bir hikmeti şudur ki:

Cenâb-ı Hak, zemin yüzünü bir sofra-i nimet suretinde halk ettiği ve bütün envâ-ı nimeti o sofrada مِنْ حَيْثُ لاَ يَحْتَسِبُ1 bir tarzda o sofraya dizdiği cihetle, kemal-i Rububiyetini ve Rahmaniyet ve Rahimiyetini o vaziyetle ifade ediyor. İnsanlar, gaflet perdesi altında ve esbab dairesinde, o vaziyetin ifade ettiği hakikati tam göremiyor, bazan unutuyor. Ramazan-ı Şerifte ise, ehl-i iman, birden muntazam bir ordu hükmüne geçer. Sultan-ı Ezelînin ziyafetine davet edilmiş bir surette, akşama yakın “Buyurunuz” emrini bekliyorlar gibi bir tavr-ı ubûdiyetkârâne göstermeleri, o şefkatli ve haşmetli ve külliyetli Rahmâniyete karşı, vüs’atli ve azametli ve intizamlı bir ubûdiyetle mukabele ediyorlar. Acaba böyle ulvî ubûdiyete ve şeref-i keramete iştirak etmeyen insanlar, insan ismine lâyık mıdırlar?

Osman Bostan Sohbet - Risale-i Nur Sohbet - Hidayet Mektebi Sohbet

#OsmanBostan #sohbet #Mektubat #YirmiDokuzuncuMektup #RamazanRisalesi #RisaleiNur #HidayetMektebi #islam #risaleinursohbet #yenisohbet #yeni #islamsohbet #ubûdiyet #insan #oruç #Ramazan

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS