VideoNur
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

b17) Madem Cenab-ı Hak var, herşey var. İman bir intisaptır. 24.Mektup 5.Remiz M.289 20.7.2019

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Bediüzzaman - Kategori: Prf. Dr. Şener DİLEK
15 İzlenme

Açıklama

Risale-i Nur Külliyatı - Bediüzzaman Said Nursi
Açıklayan : Prof. Dr. Şener Dilek
Kayıt tarihi: 20.7.2019 , Yer: Barla
www.facebook.com/profsenerdilek

-- OKUNAN BÖLÜM --
Beşinci Remiz: İki nüktedir.

Birinci Nükte: Madem Cenab-ı Hak var, herşey var. Madem Cenab-ı Vâcib-ül Vücud\'a intisab var, herşey için bütün eşya var. Çünki Vâcib-ül Vücud\'a nisbetle herbir mevcud, bütün mevcudata, vahdet sırrıyla bir irtibat peyda eder. Demek Vâcib-ül Vücud\'a intisabını bilen veya intisabı bilinen herbir mevcud, sırr-ı vahdetle, Vâcib-ül Vücud\'a mensub bütün mevcudatla münasebetdar olur. Demek herbir şey, o intisab noktasında hadsiz envâr-ı vücuda mazhar olabilir. Firaklar, zevaller, o noktada yoktur. Bir ân-ı seyyale yaşamak, hadsiz envâr-ı vücuda medardır.

Eğer o intisab olmazsa ve bilinmezse, hadsiz firaklara ve zevallere ve ademlere mazhar olur. Çünki o halde alâkadar olabileceği herbir mevcuda karşı bir firakı ve bir iftirakı ve bir zevali vardır. Demek kendi şahsî vücuduna, hadsiz ademler ve firaklar yüklenir. Bir milyon sene vücudda kalsa da (intisabsız); evvelki noktasındaki o intisabdaki bir an yaşamak kadar olamaz. Onun için ehl-i hakikat demişler ki: \"Bir ân-ı seyyale vücud-u münevver, milyon sene bir vücud-u ebtere müreccahtır.\" Yani: \"Vücud-u Vâcib\'e nisbet ile bir an vücud, nisbetsiz milyon sene bir vücuda müreccahtır.\" Hem bu sır içindir ki, ehl-i tahkik demişler: \"Envâr-ı vücud ise Vâcib-ül Vücud\'u tanımakladır.\" Yani: \"O halde kâinat, envâr-ı vücud içinde olarak melaike ve ruhaniyat ve zîşuurlar ile dolu görünür. Eğer onsuz olsa adem zulümatları, firak ve zeval elemleri herbir mevcudu ihata eder. Dünya, o adamın nazarında boş ve hâlî bir vahşetgâh suretinde görünür.\"

Evet nasılki bir ağaç meyvelerinin herbirisi, ağacın başındaki bütün meyvelere karşı birer nisbeti var ve o nisbetle birer kardeşi, arkadaşı mevcud olduğundan, onların adedince ârızî vücudları vardır. Ne vakit o meyve ağacın başından kesilse, herbir meyveye karşı bir firak ve zeval hasıl olur. Herbir meyve onun için madum hükmündedir. Haricî bir zulmet-i adem ona hasıl oluyor. Öyle de: Kudret-i Ehad-i Samed\'e intisab noktasında herşey için bütün eşya var. Eğer intisab olmazsa, her şey için eşya adedince haricî ademler var.

İşte şu remizden, imanın azamet-i envârına bak ve dalaletin dehşetli zulümatını gör. Demek iman, şu remizde beyan edilen hakikat-ı âliye-i nefs-ül emriyenin ünvanıdır ve iman ile ondan istifade edebilir. Eğer iman olmazsa nasılki kör, sağır, dilsiz, akılsız adama herşey madumdur; öyle de imansıza herşey madumdur, zulümatlıdır.
Mektubat ( 289 )

---
#Allah #ahiret #kuran #din #iman #islam #islamiyet #islamic #müslüman #tevhid #tevhit #risale #nur #risaleinur #saidnursi #bediüzzaman #şenerdilek #şener #dilek #nursohbeti #ilim #marifet
---
Said Sait Nursî بديع الزمان سعيد النورسي Саид Нурси Said Nursi Seîd Nûrsî
---
prof. dr. prof dr profesör doktor şener dilek dılek sener abi şenerdilek senerdilek
---
risale rısale risaleinur risalei nur risale-i risaleler külliyat külliyatı
nurcu nurcular bediüzzaman bedıuzzaman said saıd nursi nursı sait saidnursi
ders sohbet konferans vaaz dershane hizmet nur sohbeti medrese abiler talebe ilim kitap kitab lahika iman kuran kur\'an islam dava Allah tevhid tevhit Muhammed Mustafa Muhammet Peygamber Peygamberimiz ahiret ispat delil felsefe bilim ilim kelam
nursohbeti nur sohbeti türkiye türk turkey turkish turk

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS