VideoNur
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

11. Şua - Hacıların Arafat'ta ve Îd'de Beraber Birden Allahü Ekber Demeleri

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Bediüzzaman - Kategori: Prf. Dr. Şener DİLEK
15 İzlenme

Açıklama

Risale-i Nur Külliyatı - Bediüzzaman Said Nursi
Açıklayan : Prof. Dr. Şener Dilek
Kayıt tarihi: 3.8.2019
Yer: İstanbul, Pendik

* sübhanallah elhamdülillah ve Allahu ekber
* 10 gece zilhiccenin önemi
* hac ve arafat
* nefsine zulmetmek nedir?

-- OKUNAN BÖLÜM --

Bu makam yazıldığı zaman Kurban Bayramı geldi.
\"Allahü Ekber\" \"Allahü Ekber\" \"Allahü Ekber\"ler ile nev\'-i beşerin beşten birisine, üçyüz milyon insanlara birden \"Allahü Ekber\" dedirmesi; koca küre-i arz, büyüklüğü nisbetinde o \"Allahü Ekber\" kelime-i kudsiyesini semavattaki seyyarat arkadaşlarına işittiriyor gibi, yirmibinden ziyade hacıların Arafat\'ta ve îd\'de beraber birden \"Allahü Ekber\" demeleri, Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm\'ın binüçyüz sene evvel âl ve sahabeleriyle söylediği ve emrettiği \"Allahü Ekber\" kelâmının bir nevi aks-i sadâsı olarak rububiyet-i İlahiyenin \"Rabb-ül Ardı ve Rabb-ül Âlemîn\" azamet-i ünvanıyla küllî tecellisine karşı geniş ve küllî bir ubudiyetle bir mukabeledir, diye tahayyül ve hiss ve kanaat ettim.
Sonra, acaba bu kelâm-ı kudsînin bizim mes\'elemizle dahi münasebeti var mı diye tahattur ettim. Birden hatıra geldi ki, başta bu kelâm olarak sâir bâkiyat-ı salihat ünvanını taşıyan \"Lâ ilahe illallah” ve \"Elhamdülillah” ve \"Sübhanallah\" gibi şeairden çok kelâmlar, cüz\'î ve küllî mes\'elemizi ihtar ve tahakkukuna işaret ederler.
Meselâ \"Allahü Ekber\"in bir vech-i manası, Cenab-ı Hakk\'ın kudreti ve ilmi herşeyin fevkinde büyüktür, hiçbir şey daire-i ilminden çıkamaz, tasarruf-u kudretinden kaçamaz ve kurtulamaz. Ve korktuğumuz en büyük şeylerden daha büyüktür. Demek haşri getirmekten ve bizi ademden kurtarmaktan ve saadet-i ebediyeyi vermekten daha büyüktür. Her acib ve tavr-ı aklın haricindeki herşeyden daha büyüktür ki,
مَا خَلْقُكُمْ وَلاَ بَعْثُكُمْ اِلاَّ كَنَفْسٍ وَاحِدَةٍ (1)
âyetinin sarahat-i âyetinin sarahat-ı kat\'iyyesi ile nev\'-i beşerin haşri ve neşri, bir tek nefsin icadı kadar o kudrete kolay gelir. Bu mana itibariyledir ki, darb-ı mesel hükmünde büyük musibetlere ve büyük maksadlara karşı, herkes \"Allah büyüktür, Allah büyüktür\" der.. kendine teselli ve kuvvet ve nokta-i istinad yapar.
Evet nasılki Dokuzuncu Söz\'de, bu kelime iki arkadaşıyla bütün ibadatın fihristesi olan namazın çekirdekleri ve hülâsaları ve içinde ve tesbihatında tekrar ile namazın manasını takviye için \"Sübhanallah\" \"Elhamdülillah\" \"Allahü Ekber\" üç muazzam hakikatlara ve insanın kâinatta gördüğü medar-ı hayret, medar-ı şükran ve medar-ı azamet ve kibriya, acib ve güzel ve büyük, pekçok fevkalâde şeylerden aldığı hayret ve lezzet ve heybetten neş\'et eden suallerine pek kuvvetli cevab verdiği gibi, Onaltıncı Söz\'ün âhirinde izah edilen şu: Nasıl bir nefer, bayramda bir müşir ile beraber huzur-u padişaha girer; sair vakitte, zabitinin makamı ile onu tanır. Aynen öyle de; her adam haccda bir derece veliler gibi Cenab-ı Hakk\'ı \"Rabb-ül Ardı ve Rabb-ül Âlemîn\" ünvanı ile tanımağa başlar. Ve o kibriya mertebeleri kalbine açıldıkça, ruhunu istila eden mükerrer ve hararetli hayret suallerine yine \"Allahü Ekber\" tekrarıyla umumuna cevab verdiği misillü; Onüçüncü Lem\'a\'nın âhirinde izahı bulunan ki, şeytanların en ehemmiyetli desiselerini köküyle kesip cevab-ı kat\'î veren yine \"Allahü Ekber\" olduğu gibi; bizim âhiret hakkındaki sualimize de kısa fakat kuvvetli cevab verdiği misillü, \"Elhamdülillah\" cümlesi dahi haşri ihtar edip ister. Bize der: \"Manam âhiretsiz olmaz. Çünki, ezelden ebede kadar her kimden ve her kime karşı bütün hamd ve şükür Ona mahsustur, ifade ettiğimden, bütün nimetlerin başı ve nimetleri hakikî nimet yapan ve bütün zîşuuru ademin hadsiz musibetlerinden kurtaran, yalnız saadet-i ebediye olabilir. Ve benim o küllî manama mukabele eder.\" Evet her mü\'min namazlardan sonra, her gün hiç olmazsa yüzelliden ziyade \"Elhamdülillah\" \"Elhamdülillah\" şer\'an demesi ve manası da ezelden ebede kadar bir hadsiz geniş hamd ü şükrü ifade etmesi, ancak ve ancak saadet-i ebediyenin ve Cennet\'in peşin bir fiatı ve muaccel bir bahasıdır.
...

╚► Risale-i Nur Dersleri
╚► Yeni videolarımızdan haberdar olmak için “ABONE OLUN” yazan butondan kanalımıza abone olmayı unutmayın.
╚► Videolarımızın daha fazla kişiye ulaşması için videoyu beğenip paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS